Korejský čipový AI zázrak se zadrhává, KOSPI v úterý korigovala o deset procent
Burza v Soulu jako první vlaštovka propíchuté bubliny? Východoasijský technologický hub vykazuje známky přehřátí, místní centrální banka už zvažovala kvůli štědrým bonusům výrobců čipů (až 400 tisíc dolarů na hlavu) zvýšit sazby, nakonec ji předběhli investoři a burzu poslali do korekce.
Mínus deset procent s dvacetiminutovým nuceným přerušením obchodování, hlavní tahouni jako Samsung nebo Hynix dokonce přišli o osminu hodnoty svých akcií. Tak vypadalo krvavé úterý na burze v jihokorejském Soulu, na kterou včera opět plnou silou dopadly obavy, že současný burzovní růst postavený na víře v expanzi umělé inteligence není udržitelný.
Korejská burza, která je díky celkem cca padesátiprocentnímu podílu dvou výše zmíněných kolosů na čipech a AI v současnosti silně závislá, je jakýmsi ukazatelem a prvním signálem. V reakci na její výprodej pak úterní americká seance znamenala nejhorší den pro Nasdaq a S&P 500 za poslední dva týdny, když tyto korigovaly o 2,2 resp 1,4 procenta. Středeční ranní obchodování v Asii část těchto ztrát odmazalo, nervozita mezi investory sázející na další expanzi firem spojených s umělou inteligencí se ale začíná vyhrocovat.
„Tyto velké pohyby jsou součástí rostoucího trendu rostoucí volatility technologických akcií obecně,“ zkonstatoval lakonicky pro CNN James Reilly, hlavní ekonom společnosti Capital Economics s tím, že tato nestálost je podle jeho názoru důkazem přepálených cen a zpochybňuje udržitelnost celé AI rally. Část analytiků sice tvrdí, že z opačné strany by uklidňující efekt mohla mít zlepšující se situace v Hormuzském průlivu, kde se po dohodě mezi USA a Íránem objevují signály normalizace provozu, širší trh si nicméně stále intenzivněji začíná klást otázku, jak dlouho současné nacenění čipových akcií může vydržet. Dalším potenciálním předělem, ke kterému se nyní upírají oči nervózních investorů, jsou kvartální výsledky jedné z raket současné rally, výrobci čipů Micron Technology, které budou prezentovány ve středu po skončení americké burzovní seance.
Bonusy, které zajímají i centrální bankéře
Bonanza plynoucí z úspěchů firem vyrábějících čipy pro ‘AI průmysl’ je v Jižní Koreji v posledních měsících více než patrná. Fenomén úspěchu se dokonce projevuje tak silně, že místní centrální banka varovala před možným zvýšením sazeb v důsledku bonusů, které ve výši milionů wonů dostávají dělníci z technologických odvětví. Podle CNBC tak ve zprávě z minulého týdne Bank of Korea napsala, že inflaci v letošním roce do značné míry poháněl růst cen energií v důsledku íránské války. Zároveň ale dodala, že tyto inflační tlaky mohou být prodlouženy/zesíleny s tím, jak se zlepšují příjmové podmínky a akceleruje růst mezd. Podle BoK by se vyplácení velkých výkonnostních bonusů, k němuž nedávno došlo u některých významných společností v IT sektoru, mohlo rozšířit do širšího růstu mezd, což by se projevilo tlakem na růst inflace.
Hynix ani Samsung sice informace o rozdávaných bonusech nezveřejňují, v korejských médiích nicméně rezonují zprávy o milionech až desetimilionech wonů (1 milion wonů je téměř 14 tisíc korun) rozdávaných i zaměstnancům na dělnických pozicích. SK Hynix loni v září souhlasil se mzdovou dohodou, která vyčlení 10 % z provozního zisku jako prémie pro své pracovníky, odbory Samsungu v květnu vyjednaly podíl ještě o půl procenta vyšší, když vedení hrozili stávkou.
Podle nejmenovaného zdroje z odborů citovaného agenturou Reuters se očekává, že pracovník s paměťovými čipy se základním platem ekvivalentu 50 tisíc dolarů – což je zhruba o třetinu nad průměrným platem v zemi – by v rámci speciálního bonusu mohl získat dalších 400 tisíc amerických dolarů jako bonus.
Tyto extrémní finanční impulsy se pak dále propisují do korejské ekonomiky, takže místní média reportují třeba o cenovým bublinách na realitách v oblastech Kjonggi (Samsung), respektive Gwangju nebo Muan (Hynix), kde sídlí právě čipové továrny a okolo nich bydlí jejich zaměstnanci. Ve stejných lokalitách pak dochází podle insiderů v posledních měsících k obrovskému boomu služeb.
Hodně napružená Korea: won padá, společnost se dělí
Problémem pro Soul zůstává, jak ve světle kosmického úspěchu výrobců čipů držet společnost soudržnou. Protože úspěch Hynixu a Samsungu se i v jiných aspektech negativně propisuje do jihokorejské ekonomiky. Například se propadá won a BoK už v květnu uvedla, že se jí národní měna jeví nadměrně slabá ve srovnání s ekonomickými fundamenty, přičemž varovala před zásahem. Experti slabý won vysvětlují jak růstem burzy (ta je za posledních osmnáct měsíců i přes úterní korekci na tříapůlnásobku), kdy burzovní rally nutí globální investory prodávat podíly, aby se vyhnuli nadměrné koncentraci. Druhým faktorem pak může být rozhodnutí výrobců čipů nerepatriovat své zisky.
V silně sociálně rozvrstvené jihokorejské společnosti tak úspěch čipového průmyslu pro určitou skupinu obyvatel (dělníky a další zaměstnance producentů čipů a navázaných sektorů) na čas zavřel pomyslné společenské nůžky mezi bohatými a chudšími. Nezúčastnění doposud mohou benefitovat z expanze místní burzy. Případné zpomalení čipové rally a burzovní korekce tak může centrální banku dostat do situace, kdy bude muset balancovat mezi snahou reagovat na změnu ekonomických podmínek a zároveň udržet společnost celistvou.
FOND SHOP newsletter
Souhrn toho nejdůležitějšího ze světa investování, finančních trhů, investičních instrumentů a sofistikovaného finančního plánování.
Přihlaste se k odběru newsletteru a mějte přehled o čem píše FOND SHOP.