Amerika „bez přistání“ a Fed nikam nespěchá
Mezi investory a portfolio manažery stále panuje zájem o americké akcie. Zároveň se poměrně výrazně mění pohled na to, kdy a zda Fed sníží sazby a jak na tom americká ekonomika bude.
Mezi investory a portfolio manažery stále panuje zájem o americké akcie. Zároveň se poměrně výrazně mění pohled na to, kdy a zda Fed sníží sazby a jak na tom americká ekonomika bude.
Investiční společnost ARK Invest vstupuje na evropský trh se třemi tematickými ETF zaměřenými na inovace, genomiku a umělou inteligenci. Tyto aktivně spravované ETF jsou kótovány na burzách v Londýně (v USD a GBP), Frankfurtu, Milánu a Amsterdamu (v EUR).
Skandinávská čtyřka Norsko, Dánsko, Švédsko a Finsko hraje poměrně omezenou roli v evropské ekonomice a tvoří jen asi osminu akciového indexu MSCI Europe. Přesto severský region obstál v nedávných krizových momentech a nabízí zajímavé investiční příležitosti. Zvýraznily se však také rozdíly mezi jednotlivými zeměmi a celkově to vypadá, že Dánsko makroekonomickou i akciovou výkonností poráží Finsko. V posledních letech proslavila region dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk.
Proč se německá ekonomika potýká s problémy, zatímco americká jde kupředu? Nebylo tomu tak vždy, ale od začátku pandemie se americké ekonomice daří na pozadí rostoucího vládního dluhu a klesající míře úspor. Bude se želva smát jako poslední (a nejdéle)? Můj let z Milána byl zrušen, protože letadlo, kterým jsme měli letět, přistálo na jeden motor. Rozhovory s investory v Itálii, ale i jinde budí dojem, že německá ekonomika také letí na jeden motor, zatímco USA pokračují na oba a plný plyn. Odpovídá to skutečnosti, a pokud ano, proč je mezi oběma ekonomikami takový rozdíl?
Ačkoliv se na poli komodit mluví hlavně o ropě nebo zlatu, v poslední době rostou ceny i klíčových průmyslových kovů. Zajímavé také je, že i když by se mohlo zdát, že mladí čím dál více ovlivňují dění na akciových trzích, zas až tolik akcií nevlastní.
Podle hodnotových investorů bijí valuační ukazatele zejména amerického akciového trhu na poplach, ten ale již asi 6měsíců odolává výrazným korekcím a má za sebou silné zhodnocení. Které faktory stojí za vysokými valuacemi či jejich dlouhodobým vzestupem? Mají nyní akcioví investoři projevit zvýšenou opatrnost?
V úterý dne 30. 4. 2024 se v reprezentativních prostorách O2 universum v pražské Libni uskuteční druhý ročník odborné investiční konference ART of INVESTING. I letos akce nabídne témata, která hýbou světem investičního poradenství. Kromě bohatého programu se mohou účastníci těšit na inspiraci od lídrů trhu a přínosný networking s investičními profesionály ze všech koutů republiky.
Ještě nedávno se zdálo jasné, že americký Fed letos několikrát sníží sazby, ovšem nálada investorů se v tomto ohledu pozvolna mění. Naopak u ECB se zdá, že snižování je stále jasně v plánu. A lepší se i odhady výsledků hospodaření evropských firem. Že by se konečně blížil tolik let debatovaný nástup evropských akcií?
Americké akciové trhy již nějakou tu dobu tvoří z pohledu tržní kapitalizace jasně největší část. Ale nebylo tomu tak vždy. Váha Evropy je oproti USA malá, leč v poslední době se zdá, že zájem investorů o tento region roste.
V březnu převážil na akciových trzích solidní růst, který se realizoval ve většině regionů. Oživily hodnotové sektory značně nad rámec růstových, u nichž se poněkud vyčerpalo téma umělé inteligence. Bonitní dluhopisy také stouply na ceně, a to zejména v Evropě díky holubičím signálům ze zasedání centrálních bank. Nastínil je do určité míry i Fed, ovšem kladnou výkonnost bonitních dluhopisů z USA zbrzdily trvající inflační tlaky v americké ekonomice.